"Oos Naer 18" (jaargang 5, nr. 18, december 2003)
Woensdag 17 december j.l. is nummer 18 van ons periodiek verschenen.
Op deze pagina wordt een samenvatting gegeven van deze nieuwe uitgave.
Op de voorkant van nummer 18 staat een foto van een gedeelte van het schilderij, dat door Bert Meily werd aangeboden aan de heemkundevereniging "Oos Naer".
Het schilderij, de Friedesse molen, werd gemaakt door Jos Timmermans (Vèrver-Sef) in 1965.
"Asj d'r èns wiltj loestere" (de redactie)
In deze wat langere "loestere" dan normaal gaat de redactie in op de gedenkwaardige 27ste september 2003 voor de heemkundevereniging. Er vonden namelijk die dag twee gebeurtenissen plaats, waarbij onze vereniging in 'twee klappen' een stuk rijker werd.
In het 'Raodhoes' bood Bert Meily bovenstaand afgebeelde schilderij aan en daarbij een boekwerkje over zijn verblijf in Neer op Gerheggen.
Op dezelfde avond ondertekenden het bestuur en leden van de Jonge Schutten een overeenkomst, waarbij de Jonge Schutten diverse zaken overdroegen aan de heemkundevereniging, zoals de buks, het koningszilver, twee schutterspetten en enkele administratieve bescheiden, waaronder een oud ledenboek.
In deze uitgave is weer een aantal losse woorden opgenomen, zoals onderstaand is weergegeven.
"Beschuldigingen van hekserij in Neer in 1616 en 1622" (Paul Mols)
In dit artikel beschrijft Paul Mols uit Haelen enkele lotgevallen van hekserij in Neer. Na eerst wat algemene voorkennis over hekserij in de periode tussen 1450 en 1700, waarbij uitleg gegeven wordt over de woorden "toverij, magie en hekserij", worden er twee concrete gevallen uitvoeriger toegelicht.
In het eerste geval gaat het over de beschuldiging van Marie Cuecken in 1616. Zij was weduwe van Jan Beren.
Zij werd ervan beschuldigd zich met toverij en zwarte kunsten bezig te houden.
Bij de heksenvervolgingen van 1622 waren ook enkele inwoners van Neer betrokken.
Paul Mols beschrijft enkele gevallen, waarin onder meer Anneke Cuecken, Merriken Cuecken (vermoedelijk de hierboven al genoemde Marie Cuecken), Merten Cuecken en Itgen Verryt werden genoemd.
In december 1622 zijn de Hornse heksenprocessen even plotseling geëindigd als zij waren begonnen. In 1636 laaiden ze weer op, maar waarom dat is niet duidelijk. Hiervan zijn zeer weinig gegevens van bekend.Nabij het Ghoorbos en de Graoverberg ligt een plek, die in de volksoverlevering de "Heksenkelder" heet.
(Fragment ven een kaart, die Jan Berghs tekende voor het boek "Het Leudal".)
"Neer, vroeger en nu" (redactie)
Foto's zijn genomen vanaf de Hoogstraat bij de super-markt.
"Wie weet: wie, wat, waar en wanneer?" (redactie)
Wie kent deze 'straatventer'?
Waar en wanneer is deze foto gemaakt?
Oplossingen graag (schriftelijk) naar het redactieadres (Jos Silvrants, Baand 4, 6086 EC Neer)
"Bert Meily op Gerheggen" (deel 1)
Het leven van een wereldburgertje in de oorlogsjaren in een klein Limburgs gehucht, door Bert Meily
Bert Meily, afkomstig uit Rotterdam, kwam als 6-jarig jongetje al met zijn oudere broer Frans in 1936 naar in Neer.
In het toenmalige gehucht "Gerheggen" vertelt Bert Meily over de leefomstandigheden en belevenissen in een eenvoudig gezin.
Veel Neerse mensen zullen uit de beschrijvingen nog kunnen opmaken hoe het destijds 'op Gerheggen' was.
De crisisjaren waren in de oorlogsjaren voor mensen in de grote steden erg zwaar; om vooral kinderen een enigszins onbezorgde vakantie te geven, werden door de kerken deze vakanties geregeld.
Het beviel Bert zó goed, dat hij niet meer uit Neer weg wilde. Toch moest hij terug naar Rotterdam, waarna hij in 1941 voor onbepaalde tijd weer naar Gerheggen terugkwam.
Bert beschrijft in dit deel wie er destijds allemaal op Gerheggen woonde.
Hij beschrijft enkele boerderijen van binnen en laat duidelijk het alledaagse leven voorbij gaan.
Dan vertelt hij nog over de belevenissen op de lagere school, de H. Hartschool (de vroegere jongensschool).
Bertje met oud-klasgenoten bij gelegenheid van het aanbieden van het schilderij op 27-09-2003.
v.l.n.r.:
Har van Ratingen (van Jan), Tjeu Hermans (van Waals-Sefke), Jo Geelen (van Sieje Sjra), Sjaak Frenken (van Spuitjes), Bert Meily, Piet Emonts (van Ketrien oete Gaot), Piet Timmermans (van meister Tummermans), Har Becks (van Giel de smaed)
Andere uitgaves
- OOS NAER 102
- OOS NAER 101
- OOS NAER 100
- OOS NAER 99
- OOS NAER 98
- OOS NAER 97
- OOS NAER 96
- OOS NAER 95
- OOS NAER 94
- OOS NAER 93
- OOS NAER 92
- OOS NAER 91
- OOS NAER 90
- OOS NAER 89
- OOS NAER 88
- OOS NAER 87
- OOS NAER 86
- OOS NAER 84-85
- OOS NAER 83
- OOS NAER 82
- OOS NAER 81
- OOS NAER 80
- OOS NAER 79
- OOS NAER 78
- OOS NAER 77
- OOS NAER 76
- OOS NAER 75
- OOS NAER 74
- OOS NAER 73
- OOS NAER 72
- OOS NAER 71
- OOS NAER 70
- OOS NAER 69
- OOS NAER 68
- OOS NAER 67
- OOS NAER 66
- OOS NAER 65
- OOS NAER 64
- OOS NAER 63
- OOS NAER 62
- OOS NAER 61
- OOS NAER 60
- OOS NAER 59
- OOS NAER 58
- OOS NAER 57
- OOS NAER 56
- OOS NAER 55
- OOS NAER 54
- OOS NAER 53
- OOS NAER 52
- OOS NAER 51
- OOS NAER 50
- OOS NAER 49
- OOS NAER 48
- OOS NAER 47
- OOS NAER 46
- OOS NAER 45
- OOS NAER 44
- OOS NAER 43
- OOS NAER 42
- OOS NAER 41
- OOS NAER 40
- OOS NAER 39
- OOS NAER 38
- OOS NAER 37
- OOS NAER 36
- OOS NAER 35
- OOS NAER 34
- OOS NAER 33
- OOS NAER 32
- OOS NAER 31
- OOS NAER 30
- OOS NAER 29
- OOS NAER 28
- OOS NAER 27
- OOS NAER 26
- OOS NAER 25
- OOS NAER 24
- OOS NAER 23
- OOS NAER 22
- OOS NAER 21
- OOS NAER 20
- OOS NAER 19
- OOS NAER 18
- OOS NAER 17
- OOS NAER 16
- OOS NAER 15
- OOS NAER 14
- OOS NAER 13
- OOS NAER 12
- OOS NAER 11
- OOS NAER 10
- OOS NAER 09
- OOS NAER 08
- OOS NAER 07
- OOS NAER 06
- OOS NAER 05
- OOS NAER 04
- OOS NAER 03
- OOS NAER 02
- OOS NAER 01